Folkeoplysning

Medlemmer af folkeoplysningsudvalget: 

Repræsentant for Navn Forening Mailadresse
Idrætsråd Erling Rovelt Odder Tennis rovelt@post10.tele.dk
  Peter Lindberg Christensen Odder Fodbold
Kulturråd Steen Hattesen Odder Musikskole steen.hattesen@odder.dk
  Hans Jegindø Odder Teaterforening jegindoe@mail.dk
Spejderråd Aage Rothmann DUI aage@rothmann.nu
  Brian Holst Jensen De grønne pigespejdere brianholstjensen9@gmail.com
Aftenskoleråd Hans Mortensen Gylling Fritidsskole hans.mortensen@odder.dk
  Palle Hansen Gigtskolen palle1@gmail.com
BUK Hanne Appel  

hanne.appel@odder.dk 

  Marianne Hundebøll    marianne.hundeboell@odder.dk
Odder Bibliotek Marianne Folkersen   marianne.folkersen@odder.dk
  Rikke Bjerre   rikke.bjerre.soerensen@odder.dk
Formand Marianne Hundebøll    marianne.hundeboell@odder.dk
Sekretær Malene Lykke Scharling    malene.lykke@odder.dk

Se evt. også


Fire råd
Byrådet har desuden nedsat disse fire råd til at varetage følgende områder:

  • Kultur
  • Idræt
  • Aftenskoler
  • Uniformerede korps.

Rådene mødes efter behov. Spørgsmål og henvendelser kan rettes til: Odder Bibliotek, Marianne Folkersen, tlf. 87 80 35 50, e-mail bibliotek@odder.dk

Rådene har følgende medlemmer:

Kulturråd
Svend Donby, Odder Jazzklub og Pakhuset
Marianne Folkersen, Odder Bibliotek
Steen Hattesen, Odder Musikskole
Hans Jegindø, Odder Teaterforening
Stine Jylov, VitaPark Odder
Kisten Jæger, udøvende kunstner
Klaus Markman, Odder Museum
Tomas Fibiger Nørfelt, Biffen


Idrætsråd

Erling Rovelt (formand for Idrætsrådet) – Odder IGF Tennis
Peter Lindberg Christensen – Odder IGF Fodbold
Lars Vestergaard Jensen - Hundslund IF
Peter Gordon, Hou og Omegns Idrætsforening
Henriette Jensen, Odder Shotokan Karate DoKai


Aftenskoleråd
Musikskolen for voksne, Marianne Eriksen
Den lille aftenskole, Finn Jensen
Fandango, Allan Øhrenslære
FOF Odder, Else Andersen
Gigtskolen, Palle Hansen
Gylling Fritidsskole, Hans Mortensen
LOF, Rene Krongaard Jensen
Odder harmoniorkester, Jens Jørgen Kattrup
AOF Odder/Skanderborg, Jorge Londono


Råd for uniformerede korps
Aage Rothmann, DUI Leg-og-virke
Jette Berendt, DUI Leg-og-virke
Ole Jørgensen, FDF Ørting
Claus Jørgensen, FDF Odder
Kim Bøgholm, FDF Odder
Lars Christensen, Sct. Georgs Gilderne
Tom Schneider, KFUM spejderne Hundslund
Gudrun Jørgensen, KFUM spejderne Hundslund
Brian Holst Jensen, De grønne Pigespejdere
Birgitte Damkjer, DDS