Odder Kommunes Idrætspriser

Odder Kommunes Idrætspriser gives til både hold og individuelle udøvere, og prisen består af et mindre værk af en lokal kunstner.

a. Individuelle udøvere mellem 7 og 25 år

  • Idrætsudøvere, der har vundet officielt jysk eller dansk mesterskab på årgangens højeste niveau arrangeret af et landsforbund
  • Idrætsudøvere, der er udtaget til et officielt dansk landshold

b. Holdidræt

  • Hold i idrætsgrene under DIF, der har vundet jysk eller dansk mesterskab på årgangens højeste niveau 
  • Hold i idrætsgrene under DIF, der har opnået oprykning til et forbunds tre øverste turneringsrækker (25 års-reglen betyder at mindst 50 % af holddeltagerne skal være under 25 år).

Idrætspriser

Det er kommunens idrætsforeninger, organiseret under DIF, der kan komme med indstillinger til prisen. Har I personer eller hold, der lever op til kriterierne, som I ønsker at indstille til Idrætspriserne i 2016, skal følgende skemaer benyttes: skema for hold og skema for individuelle idrætsudøvere. (indsæt link)
Det udfyldte skema indsendes til Idrætsrådets formand Erling Rovelt, rovelt@post10.tele.dksenest den 24. juni 2016.

Tidligere modtagere af Idrætspriserne:

2015
Odder Roklub
Steffen Bonde Jensen, Alex Berg Kristensen, Cecilie Illum Madsen, Christine Cardel, Julie Poulsen, Kristian Alrøe, Sarah Moslund, Mathias Larsen, Marie Poulsen, Jonathan Lara, Johan Arentoft Kristensen og Mathias Moslund.

Odder Svømmeklub
Lasse Dall.

Gymnastik Odder
Team Gym, Mini Mix holdet og juniormix-holdet samt deres trænere.

2014
Odder Roklub
Tage Staal, Alex Berg Christensen, Mathias Larsen, Steffen Bonde  (EM og DM stafet Ergometerroning), Christina Pultz (DM singlesculler, DM ergometerroning, Seniorlandshold), Olivia Cardel (EM og DM ergometerroning), Julie Poulsen (Baltic Cup), Steffen Bonde (Seniorlandshold), Mathias Larsen (U23 Landshold)

Odder Cykelklub
Morten Stampe (DM og JFM U15 samlet start), Lucas Viuf Andersen (DM og JFM U15 cykelcross), Anthon Charmig (DM U17 Cykelcross, Ungdomslandshold), Mathias Larsen (U23 Landshold)

Odder Bokseklub
Victor Fredborg (DM U15 42-44 kg)

Odder Håndbold - Oprykning til Håndboldligaen
Anders Kragh Martinusen, Erik Friis Olesen, Jacob Halle, Kristian Klitgaard, Kristian Østerby, Martin Mauer Larsen, Mathias Sehested Jørgensen, Morten Dueholm, Patrick Bols, Steffan Nielsen, Søren Bisbo, Søren Trads Møller, Thomas Schmidt, Hans Appelby Jensen, Hazan Terza, Jesper Johannesen, Michael Kabel, Torben Petersen, Assistenttræner Lasse Kjær, Cheftræner Morten Secher

2013
Odder Roklub
Christina Pultz og Juliane Elander (DM Dobbeltsculler), Alex Berg Christensen (JM 4 x 1000 meter - JM Ergometerroning U23), Michael Brandt (JM 4 x 1000 meter), Tage Staal (JM 4 x 1000 meter), Steffen Bonde (JM 4 x 1000 meter), Mathias Larsen (U23 Landshold), Mette Leitzke Sørensen (Juniorlandshold), Julie Poulsen (DM Singesculler, DM Dobbeltsculler)

Odder Atletik & Motion
Agnes Skovgaard (JM Hold - DM højdespring – Landshold), Jacob Johannsen (JM Hold), Regitze Lyngby Lauridsen (JM Hold), Mads Kallin (JM Hold), Marie Johansen (JM Hold), Frederik Kirkeby (JM Hold)

OIGF Fodbold - Oprykning til 2. Division
Tommy Ladefoged, Nicolas Nørgaard, Nikolaj Nielsen, Magnus Rasmussen, Kasper Mikkelsen, Rasmus Krag, Kasper Søgaard, Alexander Franck, Rasmus Rathe, Dzjelan Karálic, Mikkel Laursen, Kristopher Bonde, Thomas Mørch, Anders Mandrup, Ask Ullerup, Tobias Rocatis, Jacob Fynboe, Kasper Kejser, Christian Madsen, Cheftræner Henrik Gudmandsen

2012
Bokseren Chris Weber Andersen
Cykelrytterne Anton Charmig, Morten Stampe og Patrick Leth
Roerne Christina Pultz, Steffen Bonde Jensen, Mathias Larsen og Alex Berg Christensen.