I løbet af maj og juni får du to gange muligheden for at komme med input til kommunens udformning i fremtiden. Det gør du til borgermøder om kommuneplanen, som er sendt i høring – først på Egmonthøjskolen og siden hen i Boulstrup Forsamlingshus. Læs mere herunder:
Borgermøde i lillesalen på Egmont Højskolen i Hou den 27. maj 2025, kl. 19-21
På dette borgermøde vil den overordnede dagsorden være:
- Introduktion til Kommuneplan 2025-2037
- Retningslinjer for lavbundsarealer, der udpeges til vådområder til forebyggelse af klimaforandringer og/eller reduktion af næringsstoffer.
- Retningslinjer for landbaserede solcelleanlæg.
- Retningslinjer for vindmøller
Der vil efter gennemgang af ovenstående emner være tid til spørgsmål og debat. Vel mødt den 27. maj 2025, kl. 19-21 på Villavej 25, 8300 Odder. Tilmelding til plan@odder.dk senest den 22. maj 2025 af hensyn til mindre servering.
Borgermøde i Boulstrup Forsamlingshus den 19. juni 2025, kl. 19-21
På dette borgermøde vil den overordnede dagsorden være:
- Introduktion til Kommuneplan 2025-2037
- Strategisk planlægning for Assedrup, Norsminde og Boulstrup
- Afgrænset by Alrø
Der vil efter gennemgang af ovenstående emner være tid til spørgsmål og debat. Vel mødt den 19. juni 2025, kl. 19-21 i Boulstrup Forsamlingshus, Vestergårdsvej 48, 8300 Odder. Tilmelding til plan@odder.dk senest den 17. juni 2025 af hensyn til indkøb af sodavand/vand.
Vi håber, at rigtig mange har lyst til at deltage i debatten om visioner og planer for kommunens udvikling og fremtid.
Her kan du se kommuneplanforslag og miljøvurdering
Forslag til Kommuneplan 2025-2037 og miljøvurdering
Med venlig hilsen
Kommunalbestyrelsen