dykker

Ny forening godkendt

11. april 2019

En ny forening for fridykning og undervandsjagt i Østjylland er blevet godkendt som folkeoplysende forening. 

Det er Folkeoplysningsudvalget, der har godkendt foreningen på det seneste møde. 

- Det lyder som en spændende ny forening, som jeg ønsker det bedste fremover. Havodderen vil understøtte et spændende og aktivt fritidsliv for kommunens borgere, siger Martin Mikkelsen (C), der er formand for udvalget.

Af foreningens vedtægter fremgår det at foreningen har hjemsted i Odder Kommune og er stiftet den 6. Marts 2019.

- Foreningens formål er, at skabe et fællesskab, omkring undervandsjagt og snorkling/fridykning. Alle uanset erfaring, kan blive medlem og tage del i foreningens fællesskab og kammeratskab, står der i vedtægterne

Her kan man også læse: at "Havodderen vil udbrede kendskabet til livet under overfladen. Foreningen vil, hvor det er muligt, støtte undervandsaktiviteter af kulturel og sportslig art."

Læs mere på Havodderens facebook-profil.