Prisuddeling, en usikker verden og god stemning til Erhvervstræf

28-04-2026

Mandag aften var der god stemning, spændende oplæg og uddeling af priser, da det årlige Erhvervstræf løb af stablen på Odder Park Hotel.

Aftenen startede med en velkomst fra borgmester Lone Jakobi, som bød velkommen til de 220 deltagere, der havde lagt vejen forbi Odder Park Hotel mandag aften. Her understregede hun vigtigheden i samarbejdet mellem kommune og erhvervsliv, og at den nye kommunalbestyrelse prioriterer arbejdet med at skabe gode rammevilkår for det lokale erhvervsliv. Dansk Industris måling af det lokale erhvervsklima fik også et par ord med på vejen som det vigtige arbejdsredskab, det er for kommune og erhvervsliv – og at vi i Odder Kommune arbejder hårdt på at føre de gode takter videre fra sidste måling.

 

Oplæg om den usikre verden

”Verden er et usikkert sted. For bare et par uger siden var AGF foran med otte point i Superligaen, og nu ligger vi nummer to, lige på point med FC Midtjylland.”

Sådan startede Peter Viggo Jakobsen, lektor ved Forsvarsakademiet, sit oplæg med titlen ”Krig og Trump – konsekvenser for Europa og erhvervslivet.” Og så skiftede tonen. Gennem cirka halvanden times oplæg tog den veloplagte lektor publikum igennem en verden, hvor stormagterne strides og verden er blevet usikker igen. Det betød at deltagerne blev klogere på de bevægelser, som lige nu påvirker den verden vi lever i - og hvad det kan betyde for det lokale erhvervsliv. Til slut blev der tid til en håndfuld spørgsmål om Grønland, Kina og Indien. 

Prisregn over lokale virksomheder

Efter en halv times pause, hvor snakken gik rundt i lokalet, blev det tid til årets prisuddelinger. Det blev til seks Gazelle-priser, prisen for Årets Rummelige Arbejdsplads og UdviklingOdders to priser: Erhvervsprisen og Iværksætterprisen, begge for året 2025.

Årets Rummelige Arbejdsplads

Niels Rosenberg, formand for Udvalget for Social, Handicap og Beskæftigelse uddelte prisen Årets Rummelige Arbejdsplads. Min Købmand Ørting fik prisen, blandt andet med begrundelsen at ”her kan borgerne kan udvikle sig i trygge rammer, tæt på deres hjem, hvilket er meget vigtigt for deres videre udvikling.

De nominerede var, udover Min Købmand Ørting, også Værdicentralen og GroomUs.

Iværksætterprisen 2025

Iværksætterprisen – og siden Erhvervsprisen - blev uddelt af Arne Sørensen fra KøbOdder. Kriterierne for at blive indstillet er rimelig simple: Virksomheden må højest være fem år og fortjene anerkendelse. Det skulderklap fik Beauty Clinic by Alona Antoch, som er stiftet og ejet af Alona Antoch, som kom til Odder efter krigen i Ukraine efter – ”Jeg er dybt taknemlig for prisen. Tak til mine medarbejdere, min danske familie for al hjælpen. Tusind tak,” sagde en tydeligt rørt Alona Antoch efter overrækkelsen af prisen.

De nominerede til prisen var: Beauty Clinic by Alona Antoch, Kysthuset og Odder’Isen

Erhvervsprisen 2025

Også til Erhvervsprisen er også lige til at gå til: For at få prisen, skal man være en virksomhed eller institution, der fortjener anerkendelse. Det fik K Lyshøj ApS, i daglig tale bare ”Lyshøj”, ejet af Kim Lyshøj. ”Mange tak for for nomineringen, valget og al omtalen, det er vi meget stolte af. Mange tak til alle vores ansatte, både de faste og de mere løst tilknyttede,” sagde han i forbindelse med overrækkelsen.

De nominerede til prisen var: Fiskehuset i Norsminde, Lyshøj og Vejlskovgaard Mælkeri.

Gazellepriserne

Årets seks Gazeller i Odder er:

  • A3 Development
  • Houkjær Begravelse
  • Olsen Wings
  • Blikværkstedet.dk
  • Breinholt Teknik
  • El Paso