Den Grønne Trepart fjerner kvælstof ved Lerdrup Bugt

04-05-2026

Som del af Aftalerne om et Grønt Danmark, har Odder kommune udvalgt et område I Lerdrup Bugt som har stort potentiale for at reducere kvælstofudledningen til Horsens fjord.

Dronebillede fra Lerdrop

Fjorden er belastet af de næringsstoffer som bliver tilført via vandløbene, fra landbruget.

Ved at etablere et kvælstofvådområde i bugten, kan vi fange en stor del af kvælstoffet før det løber ud i fjorden, og hjælpe havmiljøet.

Projektet er medfinansieret af EU-midler fra CAP-programmet 2003-2027.

Odder kommune påbegynder nu forundersøgelsen af Lerdrup vådområde, hvor vi undersøger detaljerne omkring at få projektet lavet, og vi håber på at være færdige med den del i år. Kommunen har accepteret et tilbud fra Sweco som rådgiver. Og efter et afholdt opstartsmøde med dem, ser det ud til at vi kommer rundt og snakker med involverede lodsejere i september 2026.

Projektområdet er på 32 ha, og forventes at yde en reduktion på 2.8 t kvælstof om året.

Vi ser frem til at samarbejde med lokale lodsejere, om at gennemføre et projekt der er til gavn for vandmiljøet.

Oversigtskort over området