En halv million kroner skal bringe sangglæde ud på bosteder

04-09-2026

Mennesker med udviklingshandicap i Skanderborg, Odder og Aarhus skal have bedre muligheder for at synge og være en del af et kulturelt fællesskab. TrygFonden har bevilget 490.000 kroner til projektet Sangglæde for Alle, der nu skal bringe fællessang ud på bosteder i de tre kommuner.

Deltagere i Skanderborg synger

Jamen, jeg er rigtig god til at synge. Og jeg bliver glad af det.

Så enkelt beskriver Agnete Müller, hvad det betyder for hende at synge. Hun har downs syndrom, bor på et bosted i Skanderborg og er en af de borgere, som allerede har oplevet fællessangen. Nu får flere mennesker med udviklingshandicap mulighed for at være med.

TrygFonden har bevilget 490.000 kroner til Sangglæde for Alle. Projektet bygger videre på erfaringerne fra et pilotprojekt i 2024 og skal udbrede sangaktiviteter til bosteder i Skanderborg, Odder og Aarhus Kommune.

En kulturaktivitet, hvor alle kan være med

Mange mennesker med udviklingshandicap har begrænset adgang til almindelige kulturtilbud. Samtidig kan det være svært at skabe aktiviteter på bostederne, som beboere med meget forskellige forudsætninger kan deltage i sammen.

Her har sangen nogle særlige muligheder. Man behøver ikke kunne læse noder eller synge på en bestemt måde. Man kan synge højt med, nynne, lytte eller blot være til stede, når de andre synger.

Alice Vestergaard, der er initiativtager og leder af Skanderborg Synger er glad og taknemmelig over at Sangglæde for Alle nu fortsat kan udvikles, og beskriver projektet som favnende og meningsfyldt:

I Sangglæde for Alle er der højt til loftet, og alle kan deltage med de forudsætninger, man har. Vi gør en indsats for at tilpasse besøgene til det enkelte bosted, så fællesskabet omkring sangen skaber nærvær og giver mening for den enkelte borger.

Sangglæde skal ud til flere

Kamille Smith Lykkegaard, konstitueret afdelingsleder af Odder Musikskole og Kreativ Skole, ser netop sangens tilgængelighed som en styrke:

Sang er noget af det mest inkluderende, vi har. Med projektet Sangglæde for Alle skaber vi fællesskaber, livsglæde og nærvær for borgere, som ikke altid har let adgang til kulturelle tilbud. Derfor er vi både stolte og taknemmelige for TrygFondens støtte, som gør det muligt at bringe sangen ud til endnu flere mennesker.

Erfaringerne skal kunne bruges i resten af landet

Projektet skal ikke kun handle om at gennemføre en række sangaktiviteter. Skanderborg Synger, Odder Musikskole og Sangkraft Aarhus skal sammen med bosteder og musikere undersøge, hvordan sangtilbuddene kan blive en mere varig del af hverdagen.
Erfaringerne fra Skanderborg, Odder og Aarhus skal samtidig bruges til at undersøge mulighederne for at sprede modellen til andre dele af Danmark.

For Agnete Müller er glæden ved projektet langt mere umiddelbar. Hun glæder sig til igen at synge sammen med de andre. Øverst på hendes personlige hitliste er: ”Alle sømænd er glade for piger”.