Budgetaftalen for Budget 2027
Alle partier i Odder Kommunes kommunalbestyrelse skrev den 17. september under på en budgetaftale, som i år er et flerårigt budget med blikket rettet mod fremtidens velfærd og udvikling.
Alle partier i Odder Kommunes kommunalbestyrelse skrev den 17. september under på en budgetaftale, som i år er et flerårigt budget med blikket rettet mod fremtidens velfærd og udvikling.
I september starter Kommunalbestyrelsen forhandlingerne om budget 2027, hvor rammerne for både det kommende års budget og den langsigtede udvikling af Odder Kommune bliver etableret.
Velkommen til vores informationsside om Budget 2027.
Her kan du finde al materialet om budgetprocessen og selve budgetaftalen, når den er klar.
Du kan også finde information om sidste års budget og nogle af tankerne bag Odder Kommunes økonomi i årene fremover.
Mandag d. 25. august inviterer Kommunalbestyrelsen til borgermøde om budget.
Her kan du komme med input til årets budgetforhandlinger. Det handler ikke nødvendigvis om de enkelte poster, men mere om den måde, vi som kommune løser vores opgave, for eksempel:
Så spids blyanten - eller lad din digitale notesblok op - kom med din mening og bliv klogere på andres meninger den 25. august klokken 19.00 på Park Hotel i Odder.
Aftenen igennem blev der givet input til vores politikere forud for den videre budgetproces.
Inputtene er blevet opsummeret og inddelt i temaer, så de er lette at overskue.
Der hvert år bliver sat en ramme for, hvad kommunerne i Danmark må bruge på henholdsvis service og anlæg? Det er en del af økonomiaftalen og bliver til i forhandlinger mellem Regeringen og Kommunernes Landsforening. Samtidig sættes der en ramme for kommunernes indtægter.
Her kommer der løbende materiale, som danner grundlaget for budgetprocessen. Du kan også finde en tidsplan for, hvordan processen forløber.
Læs budgetredegørelsen for 2027-2030 ved at klikke på linket her.
En stor del af baggrunden for arbejdet med årets budget bliver Plan for Bæredygtig Økonomi.
Planen har været i høring hen over sommeren, og har til formål skabe det nødvendige økonomiske handlerum i Odder Kommune til at håndtere de væsentlige demografiske og strukturelle udfordringer, som kommunen forventes at stå over for i de kommende år.
Den plan kan du finde via linket her
Der er kommet mange høringssvar til planens første udgave. Dem kan du finde - både i fuld og opsummeret form - via linksene herunder:
Hvad er drift og hvad er anlæg? Og hvordan er kommunens økonomi en del af min hverdag?
Vi har samlet en Q&A om hvordan vi arbejder med budget i Odder Kommune.
Der bliver hvert år sat en ramme for, hvad kommuner må bruge på henholdsvis service og anlæg. Rammen er en del af økonomiaftalen og bliver til i forhandlinger mellem regeringen og Kommunernes Landsforening. Samtidig sættes der en ramme for kommunernes indtægter.
Kommunalbestyrelsens partier på baggrund af økonomiaftalen forhandler fordelingen mellem udgifter til service og anlæg. Udgifterne til service lå for eksempel på cirka 1,15 milliarder i 2023.
Anlægsområdet dækker stort set alle fysiske anlæg i kommunen. Det kan for eksempel være skoler, dagtilbud, veje, cykelstier, klimatiltag og mange andre ting.
Bevillinger til anlæg består af en anlægsbevilling, der beskriver både de beløbsmæssige forudsætninger og øvrige forhold omkring et anlægsarbejde - anlægsbevillinger kan dermed række over flere år. I forbindelse med budgetlægningen afsættes rådighedsbeløb, der angiver budgettet i det enkelte år.
Kommunalbestyrelsen har fastsat en økonomisk politik for kommunen. Den indeholder blandt andet at råderumsbeløbet til anlæg og investeringer skal ligge på 50 millioner kroner, at der i gennemsnit skal være en kassebeholdning på 100 millioner kroner og at den langfristede gæld skal nedbringes til landsgennemsnittet.
Budgetprocessen starter allerede i maj. Her bliver der fastlagt et basisbudget i Udvalget for Økonomi og Erhverv, mens økonomiaftalen – den som KL og regeringen forhandler som regel falder på plads i juni. I august behandler Udvalget for Økonomi og Erhverv budgettet første gang, og den 10. oktober vedtages det endelige budget af kommunalbestyrelsen.