Odder Kommune og Frivilligcenter Odder inviterer til åbent sparringsmøde om opstart og muligheder for en frivilligbus i lokalsamfund og oplandsbyer i Odder Kommune. Mødet er for alle, der er nysgerrige på, hvad en frivilligbus kan - og som måske har tanker om, hvordan en frivilligbus kan give værdi i netop deres lokalområde.
Sparringsmøde
mandag d. 27. oktober 2025 kl. 16-17.30
Mødelokalet Spisestuen, VitaPark (Indgang B, Vitavej 69, og følg kældergangen rundt til lokalet)
Hvad kan en frivilligbus?
Med vores ansøgning har vi ønsket os en frivilligbus, der skal være med til at styrke de lokale fællesskaber for jer, der har jeres hverdag i oplandsbyerne. Frivilligbussen skal give muligheder for at mødes, at opleve sammen og få flere med i aktiviteter eller på turen til sundheds- kultur- og fritidstilbud.
Hvem kører en frivilligbus?
En frivilligbus skal drives og køres af frivillige. Vi håber derfor, at bussen er med til at skabe lokalt engagement og ejerskab. Vi håber også, at der opstår et socialt fællesskab omkring det at være de frivillige buschauffører, som kører ud og får mennesker til at mødes.
Hvor kører en frivilligbus hen?
I ansøgningen har vi særligt lagt fokus på de oplandsbyer, der forbinder den sydlige del af Odder Kommune – Hundslund, Ørting og Gylling. Men frivilligbussen kan køre i hele kommunen og ud på længere turer. Den skal dog have en parkeringsplads og en ladestander – og hvor det kunne være, håber vi at få jeres input til.
Vel mødt og vi glæder os til at se jer! Tilmeld jer gerne i en mail til katrine.ahlstroem@odder.dk