242 flere medlemmer i Odders idrætsforeninger i 2025

26-03-2026

Idrætsforeningerne i Odder Kommune gik frem med 242 medlemmer i 2025. På landsplan sætter foreningernes samlede medlemstal rekord.

For fjerde år i træk kan DGI og Danmarks Idrætsforbund (DIF) præsentere et historisk højt medlemstal for landets idrætsforeninger.

Det samlede medlemstal er nu oppe på 2.525.038, en stigning på 40.821 i forhold til året før. Det er første gang, at medlemstallet på landsplan runder 2,5 millioner.

Også i Odder Kommune var der i 2025 fremgang med 242 flere medlemmer end året før - en stigning på 2,08 %. Nu er der i alt 11.862 medlemmer i kommunens 48 idrætsforeninger under DGI og DIF.

Det er især de 13–24-årige og 60+-årige, der har sat skub i udviklingen – et tydeligt resultat af en vedholdende indsats for både at engagere de unge og styrke seniorernes plads i fællesskaberne.

DGI Østjylland arbejder tæt sammen med kommunen og de lokale foreninger for at skabe åbne fællesskaber, hvor der er plads til alle – også dem, der endnu ikke har taget skridtet ind i foreningslivet. Med målrettede brobygningsindsatser er ambitionen klar: at gøre vejen ind i de aktive fællesskaber lettere og mere tilgængelig for både børn, unge og voksne. Foreningerne er – og skal fortsat være – det naturlige samlingspunkt for levende lokalsamfund i Odder.

”Jeg er rigtig glad for at vores foreninger igen i år har fremgang, fordi de er en af de nemmeste indgange til vores mange, gode fællesskaber. Det at vi har fået godt fat i de unge – og i særdeleshed pigerne – viser at vi har gang i en god udvikling i Odder Kommune. Den udvikling er jeg meget optaget af at vi fortsætter med," siger Mariann Winther, der er formand for Udvalget for Kultur, Fritid og Fællesskaber.

Idrætsforeningerne bliver valgt til 

Det er fjerde år i træk siden nedgangen i corona-årene, at DIF og DGI’s samlede medlemstal sætter rekord.

“Det er en fremgang, der kalder på fejring! Foreningslivet i Odder blomstrer – særligt takket være de mange frivillige og ildsjæle, der hver dag skaber tilbud til unge, seniorer og alle midt imellem. Sammen med kommunen vil vi fortsætte arbejdet med at styrke foreningerne og bygge bro, så endnu flere kan tage del i de aktive fællesskaber,” siger Lars Mandrup, formand for DGI Østjylland.

Medlemsrekorden vækker også glæde hos DIF.

"Det er fantastisk, at endnu flere valgte foreningsidrætten til i 2025. I idrætsforeningerne mødes børn, unge og voksne i stærke fællesskaber, hvor der både er plads til motion, hygge, ambitioner og nye venskaber. Den nye medlemsrekord er et resultat af de mange frivilliges indsats, og de skal alle have en kæmpe tak for indsatsen," siger DIF's formand, Hans Natorp.

 
Fakta om medlemstallene

Det samlede medlemstal for DGI og DIF er renset for dobbeltregistreringer, da flere idrætsforeninger/klubber er medlemmer af begge organisationer. Tallet dækker kalenderåret 2025. Et medlem tæller med i statistikken, hvis medlemskabet har haft en varighed på mindst tre måneder i kalenderåret. Et enkelt CPR-nummer kan tælle som flere medlemmer, hvis personen i kalenderåret har haft mere end et medlemskab i minimum tre måneder.

Dyk ned i tallene for de to organisationer og i registreringsmetoderne på henholdsvis www.dif.dk/medlemstal og www.dgi.dk/medlemstal 


Medlemstal for 2025 (udvikling fra 2024 i parentes):

  • Samlede medlemmer på tværs af DIF og DGI: 2.525.038 (+ 40.821)
  • Danmarks Idrætsforbund (DIF): 2.140.630 (+ 16.793)
  • DGI: 1.996.197  (+ 55.674)
  • DGI Østjylland: 262.731 (+ 4.503)
  • Odder Kommune på tværs af DIF og DGI: 11.862 (+242)